Według statystyk na dolegliwości bólowe kręgosłupa narzeka ponad połowa Polaków. Siedzący tryb życia, otyłość a także sporty wyczynowe i urazy powodują, że większość z nas przechodzi co najmniej raz w życiu epizod bólu kręgosłupa.
Dyskopatia lędźwiowa to szerokie pojęcie obejmujące choroby krążka międzykręgowego. Często jest to pierwszy z etapów powstania choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Termin dyskopatia odnosi się do przepukliny jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej kręgosłupa i polega na uwypukleniu jądra miażdżystego, które uciska korzenie nerwowe rdzenia kręgowego powodując ich podrażnienie, stan zapalny i reakcję bólową. Dyskopatia lędźwiowa jest schorzeniem na które zapadają ludzie w każdym wieku. Nasilenie przypada na osoby w wieku od 30-50 r. ż.
Głównymi objawami dyskopatii jest tzw. rwa kulszowa czyli miejscowe dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa z promieniowaniem do jednej lub obu kończyn. W zaawansowanych przypadkach może wystąpić niedowład kończyn dolnych, zatrzymanie moczu lub porażenie zwieraczy. Przy powtarzających się epizodach dolegliwości korzeniowych wywołanych dużymi wypuklinami dysku oraz wypadniętymi do kanału kręgowego fragmentami należy rozważyć leczenie operacyjne.