Leczenie operacyjne

Według statystyk  na dolegliwości bólowe kręgosłupa narzeka ponad połowa Polaków. Siedzący tryb życia, otyłość a także sporty wyczynowe i urazy powodują, że większość z nas przechodzi co najmniej raz w życiu epizod bólu kręgosłupa.
Dyskopatia lędźwiowa  to szerokie pojęcie obejmujące choroby krążka międzykręgowego. Często jest to pierwszy z etapów powstania choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Termin dyskopatia odnosi się do przepukliny jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej kręgosłupa i polega na uwypukleniu jądra miażdżystego, które uciska korzenie nerwowe rdzenia kręgowego powodując ich podrażnienie, stan zapalny i reakcję bólową. Dyskopatia lędźwiowa jest schorzeniem na które zapadają ludzie w każdym wieku. Nasilenie przypada na osoby w wieku od 30-50 r. ż.

Głównymi objawami dyskopatii jest tzw. rwa kulszowa czyli miejscowe dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa  z promieniowaniem do jednej lub obu kończyn. W zaawansowanych przypadkach może wystąpić niedowład kończyn dolnych, zatrzymanie moczu lub porażenie zwieraczy. Przy powtarzających się epizodach dolegliwości korzeniowych wywołanych dużymi wypuklinami dysku oraz wypadniętymi do kanału kręgowego fragmentami należy rozważyć leczenie operacyjne.

 

Metody leczenia operacyjnego dyskopatii lędźwiowej: 

 

  1. Klasyczna discektomia : operacja polegająca na wykonaniu otwarcia skórnego, odwarstwienia mięśni przykręgosłupowych usunięciu więzadła żółtego oraz częściowym zniesieniu łuku kręgu a następnie usunięciu dysku.  Wymaga 1-2 dni hospitalizacji.
  2. Mikroskopowa discektomia:  zabieg uznawany za małoinwazyjny, przeprowadzany pod kontrolą mikroskopu, znaczne ograniczenie otwarcia skórnego i mniejsze odwarstwienie mięśni przykręgosłupowych przy dobrej wizualizacji struktur nerwowych kanału kręgowego. Wymaga 1-2 dni hospitalizacji.
  3. Discektomia endoskopowa: w pełni endoskopowa, z zastosowaniem systemu endoskopowego Vertebris firmy Wolf. Operacje tą przeprowadza się u wybranych pacjentów po ocenie badania rezonansu magnetycznego. Wymaga 1-2 dni hospitalizacji.